Wstęp
Przedstawiany zbiór prac jest kolejną prezentacją wysiłków badawczych pracowników Instytutu Ekonomii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i osób związanych z seminarium doktorskim z międzynarodowych stosunków gospodarczych w tym Instytucie.
Zestawienie pojęć "konkurencyjność" oraz "rozwój" jest zamierzonym przedsięwzięciem, gdyż współcześnie ugruntowuje się przekonanie, iż gospodarkę narodową można uznać za konkurencyjną w międzynarodowym otoczeniu, gdy w warunkach wolnego handlu oraz swobodnego przepływu czynników wytwórczych jest w stanie relatywnie szybko rozwijać się (a tym samym wzrastać) w długim okresie.
W istocie rzeczy analizy w zakresie konkurencyjności szukają wsparcia metodologicznego w teoriach wzrostu gospodarczego, a w ocenach uwzględniają większość dorobku tych teorii w zakresie problematyki oszczędności, inwestycji w kapitał (w tym w humen capital), postępu technicznego oraz organizacyjnego, a także zmian instytucjonalno-prawnych.
Tych zagadnień dotyczą w zasadzie przedstawione prace, przy czym niektóre z nich osadzają swe rozważania bądź wokół doświadczeń Unii Europejskiej, bądź w kontekście szerszym - świata, bądź są wreszcie refleksją teoretyczną.
Lublin, lipiec 2004
Dr hab. Kazimierz Kłosiriski, prof. KUL