Bezpieczeństwo stało się ostatnio jednym z najbardziej nośnych haseł w nauce. Jest to fenomen o złożonej naturze. Wbrew pozorom, nie wynika on ze wzrostu potencjalnych zagrożeń będących pochodną: wojen, lokalnych konfliktów zbrojnych, przewrotów czy ataków terrorystycznych, gdyż ich liczba uległa w ostatnim ćwierćwieczu znaczącemu obniżeniu w stosunku do poziomu, z jakim miało do czynienia poprzednie pokolenie. Zmniejszyło się też ryzyko epidemiologiczne, a wiele schorzeń, które kiedyś równoznaczne były z wyrokiem śmierci, dzisiaj nie budzi już obaw.
Skąd zatem bierze się popularność problematyki bezpieczeństwa? Wielu humanistów będzie skłonnych dostrzec w niej element liberalizacji prowadzącej do wyeksponowania znaczenia jednostki w społeczeństwie, a co za tym idzie, zmiany recepcji ludzkiego życia. Ekonomiści i medioznawcy potraktują rzeczone zagadnienia jako produkt marketingowy, natomiast politolodzy i prawnicy dostrzegą w nim element procesu zmierzającego ku ograniczeniu praw i swobód obywatelskich.
Przeniesienie kwestii związanych z bezpieczeństwem do przestrzeni badawczej, dotyczącej energetyki, w wielu przypadkach pozbawia dociekania koniunkturalnego charakteru. Przywraca naturalny dla naukowych poszukiwań porządek, w którym poznanie stanowi wartość nadrzędną.
Z nieukrywaną przyjemnością przekazujemy rezultaty prac przedstawicieli świata nauki oraz osób pretendujących do tego grona. Polityka międzynarodowa, wykorzystanie paliw jądrowych, zagadnienia logistyczne i obronne - to obszary badawcze, których wyzwaniom wyszli naprzeciw autorzy tego tomu.