W roku 2009 mija dziewięćdziesiąta rocznica nawiązania polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych.
W Polsce, także za sprawą licznej Polonii amerykańskiej, na co dzień odczuwamy ogromne zainteresowanie gospodarką Stanów ZjedŞnoczonych, a także zdajemy sobie sprawę ze znaczenia tego kraju na arenie międzynarodowej. Stany Zjednoczone są bowiem obecnie hegemonem w gospodarce światowej.
Wiek XXI przyniósł temu mocarstwu wyzwania, które wstrząsnęły posadami światowej struktury. Na owe wydarzenia nałożyły się narastające procesy globalizacji, w tym szczególnie intensywna działalność transnarodowych korporacji oraz coraz większe znaczenie organizacji międzynarodowych (np. Światowej Organizacji Handlu). W świetle tych procesów intensyfikują się wysiłki na rzecz utrzymania hegemonii.
Dzisiaj, gdy Stany Zjednoczone potwierdzają autentyczność swej demokracji, jesteśmy szczególnie zafascynowani losami tego kraju, tej hegemonii. Fascynację tę widać w zebranych tekstach pochodzących z różnych środowisk akademickich w Polsce, starających się zrozumieć fenomen tej kultury, organizującej na naszych oczach cywilizację -specyficzny sposób życia zbiorowego, jak powiedziałby Feliks Koneczny - której naturalna ekspansywność odkłada się cyklem koniunkturalnym w gospodarce światowej oraz wywiera presję na genotyp cywilizacyjny innych nacji.
Lublin, maj 2009 r. Kazimierz A. Kłosiński