Wybory parlamentarne i prezydenckie w 2005 roku stały się w Polsce umowŞnym początkiem wprowadzania w życie projektu powszechnie określanego jako IV RP. Wykorzystując hasła odnowy moralnej w polityce i obiecując Polakom "nową sprawiedliwość społeczną", przedstawiciele PiS nie potrafili jednak zdefiŞniować zasad znajdujących się u podstaw IV RP. Propagowanie idei silnego pańŞstwa, rozliczenia z komunizmem czy "faktycznej" równości wszystkich obywateli względem prawa stanowiły niewątpliwie trzon wspomnianego projektu. W sytuŞacji kryzysu Unii Europejskiej były także atrakcyjne dla obywateli, szczególnie tych, którzy nie należeli do beneficjentów przemian po 1989 roku.
Tym samym głoszone przez PiS hasła poruszały polską prowincję, przekonyŞwały "wyborcze rezerwy" do uczestnictwa w wyborach - w zamian za poczucie bezpieczeństwa, sprawiedliwość, zaspokojenie potrzeb socjalnych i przejrzystość życia politycznego.
Wygrana PiS i w pewnej mierze także PO nie oznaczała bynajmniej zaniku formacji lewicowych w parlamencie a jedynie ich wyraźną marginalizację. ZdecyŞdowana przewaga prawicy w Sejmie i Senacie, wywodzący się z PiS prezydent, sprzyjały zmianom nie tylko w systemie partyjnym, ale także wpływały na przeŞobrażenia w gospodarce, polityce społecznej, mediach, samorządzie terytorialnym.
Konsekwencją wygranych przez prawicę wyborów była niewątpliwie przemiana w jakości życia politycznego, spłaszczenie dyskursu i refleksji politycznej, a wreszŞcie używanie haseł populistycznych - opartych w dużej mierze na polityce histoŞrycznej - do sprawowania władzy. Nie bez znaczenia dla polskiej polityki były także próby zmiany prawa, tak w zakresie ustrojowym, jak i karnym.
Analiza przeobrażeń w polskiej demokracji po 2005 roku stała się przedmioŞtem rozważań i dyskusji podczas konferencji naukowej pt. Polska po 2005 roku,
która odbyła się w marcu 2008 roku w Zamku Bierzgłowskim. Jej organizatorami było środowisko czasopisma "Athenaeum. Political Science" oraz Wydawnictwo Adam Marszałek.
Rekomendowana przez Redaktora książka jest efektem spotkania politologów z wielu ośrodków naukowych w kraju. Składa się na nią siedemnaście artykułów, których autorzy podjęli próbę analizy przemian, do których doszło w czasie spraŞwowania władzy przez PiS zarówno w wymiarze prawnym, ekonomicznym, jak i w systemie partyjnym. Wskazuje się także przyczyny zwycięstwa prawicy w 2005 roku, jak i powody klęski PiS w roku 2007. Nie bez znaczenia dla całości prezenŞtowanej książki są analizy naukowe poświęcone kondycji społeczeństwa obywaŞtelskiego w Polsce, wojskowości i relacjom państwo-Kościół katolicki a także miejscu i roli lewicy w systemie politycznym RP.
Danuta Karnowska Bydgoszcz, wrzesień 2008