[Książka] przedstawia kilkudziesięcioletni dorobek związany z wdrażaniem aktywnej polityki społecznej na terenie wielu państw europejskich, ze szczególnym wyeksponowaniem polskich doświadczeń w tym zakresie (...) Opracowanie, moim zdaniem, zajmie ważne miejsce w polskiej literaturze przedmiotu z zakresu współczesnej polityki społecznej. Na szczególnie pozytywną ocenę zasługuje (...) osadzenie polityki aktywizacji na (...) myśli Emile‘a Durkheima wraz ze sformułowaną przez niego tezą, że podejście aktywizujące można traktować, przynajmniej w odniesieniu do rzeczywistości europejskiej, jako współczesną wersję modyfikowania społecznego podziału pracy.
z recenzji dr. hab. Krzysztofa Piątka, prof. UMK
W centrum rozważań autora jest kategoria i korelaty aktywnej polityki społecznej. (...) Niewątpliwym walorem jest (...) prezentacja mocnych i słabych stron programów aktywizujących. Autor, odwołując się do kryteriów obiektywizacji Webera, dokonał charakterystyki głównych atutów i ograniczeń tego podejścia. (...) Lekturę ułatwia styl narracji. (...) Całość iskrzy się od bieżących komentarzy do najnowszej historii polityki społecznej w Polsce i Europie.
(...) Książka jest wielo- i interdyscyplinarna. Jest w niej oczywista nić przewodnia wywodząca się z socjologii, są też zagadnienia bliskie politykom społecznym i historykom myśli społecznej, jak również politologom.
z recenzji dr. hab. Jerzego Krzyszkowskiego, prof. UŁ