Ta oryginalna praca jest adresowana do wszystkich wyrażających generalne zainteresowanie miejscem i rolą Polski i Polaków w Zjednoczonej Europie... dobrze pokazuje jak znaczący jest bezpośredni wpływ unijnych funduszy na sytuację gospodarczą Polski i jak bardzo wpływa (chociaż nie zawsze bezpośrednio) na dobrobyt jej obywateli. Z tego powodu tę książkę powinien wziąć do ręki każdy, kto poszukuje o środkach unijnych rzetelnej informacji, każdy, kto chce wiedzieć jak te środki są w Polsce dzielone, wykorzystywane i rozliczane, jakie skutki gospodarcze i społeczne wywołują...
Ścisłe powiązanie tematyki z polska praktyką sprawia, że powinni ją przeczytać zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy Unii Europejskiej. Po konfrontacji z treścią książki eurosceptycy powinni szczerze odpowiedzieć na pytanie: gdzie dzisiaj byłaby Polska i polskie społeczeństwo bez unijnych środków? Euro entuzjaści z kolei, bogatsi o niemal 10-letnie doświadczenie, powinni się zastanowić, jak lepiej lokować unijną pomoc i jak ją efektywniej wykorzystać w kolejnej perspektywie budżetowej oraz jak sprawnie i zgodnie z obowiązującymi standardami ją rozliczyć.
Prof. dr hab. Genowefa Grabowska (z recenzji wydawniczej)
W sensie merytorycznym publikacja nawiązuje do debaty, którą otwiera opublikowany w 2012 roku tzw. raport Hausnera, wskazujący na słabości obecnego modelu rozwojowego, w którym utożsamia się wydatkowanie środków unijnych z polityką rozwoju państwa. Ponadto w Polsce celem nadrzędnym stała się pełna absorpcja tych funduszy, co siłą rzeczy powoduje mniejszą efektywność wydatkowanych środków. Bez myślenia i przywództwa strategicznego w oparciu o program pozwalający na realizację długofalowych celów, efektywność wydatkowanych środków będzie mała. Sprostanie tym wyzwaniom, które w swej skali można porównać do zadań okresu transformacji systemowej z przełomu lat80. i 90., wymaga zdefiniowania dalekosiężnej strategii gospodarczej, bez którejkażda alokacja funduszy europejskich będzie pozbawiona podstawowych punktów odniesienia.
Dr hab. Marek Grela (z recenzji wydawniczej)