Kochamy książki!

Kochamy książki i nie tylko!

Książki

Dlaczego nie czytamy?

Nie ulega wątpliwości, że książki dla wielu z nas są czymś bez znaczenia. Niemniej jednak rzeczywistość przedstawia się zgoła odmiennie. Literatura ma po prostu ogromne znaczenie.- czy to się komuś podoba, czy też wręcz przeciwnie. Jak zmienić otaczającą rzeczywistość?

Problemy zaczynają się naprawdę wcześnie

Pewnie wiele osób zastanawia się nad tym, jak zmienić obecną sytuację. Zmiana tego, co mamy obecnie, to nie jest łatwe zadanie. Aczkolwiek nie oznacza to tego, że należy się zniechęcać. Poza tym trzeba pamiętać o tym, że problem zaczyna się już w dzieciństwie.

Oczywiście nie chodzi w tym momencie o wszystkich . Takie stawianie sprawy byłoby niesprawiedliwe. Nie ma jednak co ukrywać, że dzieci raczej nie garną się do czytania. Czytanie wydaje się dla wielu dzieci po prostu nudne. Zresztą wystarczy pomyśleć sobie o czytaniu książek z wyłączeniem lektur. Wyniki mogłyby okazać się druzgocące.

Na wielu płaszczyznach

Pamiętajmy także o tym, że to nie jest problem, który można sprowadzić do jakiejś jednej płaszczyzny. Niektórzy mogą powiedzieć, że lekcji jest za dużo. Inni mogą zwrócić uwagę na prace domowe. Czy prace domowe rzeczywiście powinno odbierać się jako coś koniecznego? Szkołę można określić pracą dzieci. Tym samym pracę domową można określić przyniesieniem obowiązków do domu. Do tego nie można zapomnieć o nauce do sprawdzianów czy kartkówek. Warto zastanowić się nad tym, jaki przedstawiają się nasze realia.

Oczywiście można też spojrzeć na rodziców. Rodzice powinni wymagać, ale jednocześnie należy pamiętać o tym, że zawsze można przesadzić. Ponadto czasem o przesadę naprawdę nietrudno. Dobrze też pomyśleć nad przykładem ze strony rodziców. Wiele mówi się o tym, że dzieciaki nie czytają książek, a czy z rodzicami nie jest przypadkiem tak samo?

Gdzieś zasłyszane

Wydaje się także, że czasem niektóre sprawy są znane, ale niekoniecznie wiemy, z czym to się wiąże. Świetnym przykładem wydają się rodzaje literackie. Można podejrzewać, że wymienienie rodzajów literackich to dla sporej części osób trudne zadanie. Tymczasem chodzi o lirykę, epikę i dramat. Nie ulega wątpliwości, że rodzaje literackie to temat, który bardzo często jest poruszany w szkole.

Naturalnie to wszystko jest dość skrótowym przedstawieniem rzeczywistości. Dobrze też wiedzieć coś więcej. Weźmy sobie za przykład gatunek literacki. Gatunek niejednokrotnie określany jest synonimem rodzaju, natomiast to nie ma nic wspólnego z rzeczywistością! Mowa o formie utworu podrzędnej do rodzaju literackiego.