Kochamy książki!

Kochamy książki i nie tylko!

Książki

Czy doceniamy książki?

Czy doceniamy to, co dają nam książki? Gdyby przeprowadzić sondę, prawdopodobnie wnioski wyglądałyby tak, że nawet nie ma się nad czym zastanawiać. Musimy jednak pamiętać o tym, że opinie to nie wszystko. Najważniejsze jest to, jak przedstawia się rzeczywistość. Zwłaszcza że realia przedstawiają się niezbyt korzystnie.

Nie czytamy

Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że literatura jest dla nas czymś obcym. Czymś, na co zawsze brakuje czasu. W ogóle ten brak czasu to też stosunkowo ciekawa sprawa. Czy nie jest przypadkiem tak, że niekiedy brakuje nam czasu ze względu na różnorakie bzdury? Na pewno jest to coś, nad czym wypadałoby się zastanowić.

Warto również mieć świadomość tego, że nie chodzi w tym momencie o problem dotyczący tylko młodszych czy tylko starszych. Mowa o problemie, który dotyczy absolutnie wszystkich i co najważniejsze, wypadałoby z tym coś zrobić. Rzeczywistość nie ulegnie zmianie z dnia na dzień. Można też powiedzieć, że bardzo ważna w tym wszystkim jest świadomość. Musimy pamiętać, że nie jest najistotniejsze to, aby komuś coś udowodnić. Najważniejsze jest to, żeby docenić znaczenie literatury.

Oczywiście dzieci mogą mówić w tym momencie o ocenach i nie sposób przejść obok tego obojętnie. Aczkolwiek należy pamiętać, że starania o odpowiednie oceny to tylko pewna część tego, z czym stykamy się dosłownie wszyscy (w końcu wszyscy chodziliśmy albo chodzimy do szkoły). Dobrze też zastanowić się nad tym, co dzieje się później. Wydaje się, że wszystko można sprowadzić do dwóch możliwości. Opcja numer jeden to poświęcenie czasu na literaturę, natomiast opcja numer dwa to po prostu pominięcie tego, z czym miało się do czynienia.

Warto jeszcze spojrzeć na to wszystko z nieco innej perspektywy. Samo czytanie jest bardzo ważne, ale dobrze też, gdy czytelnik wie, czego szukać. Weźmy sobie pod uwagę rodzaje literackie. Krótko mówiąc, jaka część osób jest w stanie wymienić te rodzaje? Można przypuszczać, że dla wielu osób mowa o czymś nieznanym, natomiast rzeczywistość przedstawia się zgoła odmiennie. Rodzaje literackie to liryka, epika i dramat. Wydaje się, że wiele osób kojarzy te nazwy ze szkoły. W ten sposób znów dochodzimy do tego, o czym już wcześniej była mowa – w szkole można się uczyć, ale i tak łatwo później o wszystkim zapomnieć.

Na tym można zakończyć teorię. W kwestii praktyki po prostu musimy pamiętać, że wszystko zależy od naszego postępowania. Jeżeli nie chcemy sobie pomóc, to nikt nam nie pomoże. Warto, żebyśmy zawsze mieli to na uwadze.