Kochamy książki!

Kochamy książki i nie tylko!

Inne

Dlaczego tak popularne są wina francuskie?

Wina francuskie są okryte wieloletnią sławą. Przez tysiąclecia, do Francji zjeżdżały się największe tuzy, aby smakować wina francuskiego. Miało ono bowiem zupełnie inne aromaty od popularnego wina włoskiego. Zresztą jest tak po dziś, co zaznaczają koneserzy wina francuskiego, delektując się jego niepowtarzalnymi smakami, zamkniętymi w bardzo estetycznych butelkach. Zapraszamy

Wina francuskie – czym wyróżniają się na tle innych?

Wina we Francji, w początkowej fazie swojej produkcji, przynależały do terenów przykościelnych. Skutkiem tego, były to wina niezwykle pożądane, które kojarzyły się ludziom z czymś bardzo wykwintnym i jednostkowym. Tak też zresztą było, ponieważ pierwsze krzewy winorośli, które trafiły z Grecji do Francji, były dość dobrze zabezpieczane i dostępne wyłącznie dla garstki osób. Tak też historia win z Francji rozpoczęła się już 600 r. p.n.e, kiedy to Francja zaczęła uprawiać winorośl, która służyła w dalszych etapach, do produkcji win.

Czy wino francuskie miało zawsze dobrą renomę?

Niestety nie. Są dzieje historyczne, w których to wino francuskie miało swoje gorsze momenty. Pierwszym z nich był XIX wiek, podczas którego winnice francuskie były uszkadzane przez różnego rodzaju choroby o podłożu grzybowym. Kolejnym problemem winiarni stały się mszyce.

Nie pomogły również wojny światowe, które przechodząc przez Francję, bardzo często atakowały winnice, które pustoszały. W pewnym momencie, Francja była odcięta od własnych win, skutkiem czego, sprowadzała tanie wina zza granicy. To w znaczny sposób wpłynęło negatywnie na reputację reszty świata.

Jak jest dzisiaj?

Dzisiejsze winiarnie francuskie, są niezwykle prestiżowymi. Wiele butelek leżakowanych jest w bardzo prestiżowych miejscach, które nadają winom nie tylko świetnego aromatu, ale także i smaku. Dodatkowo, Francja posiada wielu uznanych winiarzy, którzy posiadają marki znane na całym świecie. Wśród najbardziej popularnych, warto wymienić markę ABBOTTS & DELAUNAY, która posiada w swoim portfolio wina z bardzo ciekawych roczników, które dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach.

Marką, która zwraca na siebie uwagę i posiada bardzo spore portfolio, jeśli chodzi o wina, jest marakCHÂTEAU. Możemy ją znać z prestiżowych sklepów, które oferują nam francuskie wina. Opcjonalnie, możemy polecić eleganckie i finezyjne wino FLEUR DE MONS 2015, które posiada bardzo ciekawy stosunek smaku, ceny i rocznika produkcji.

Wina francuskie dają nam więc ogromne możliwości smakowe, które warto eksplorować dzięki dostępności tych win, w naszym kraju.