Czas na książki

Zastanawiasz się nad tym, czy warto poświęcać czas na książki? Jeżeli pojawiają się jakieś wątpliwości, dobrze wiedzieć, że tak naprawdę możemy mówić o stracie czasu. Niemniej nie chodzi w tym momencie o samo czytanie. Stratą czasu można określić zastanawianie się nad znaczeniem książek. Sprawa wygląda tak, że literatura ma wiele zalet.

Jak znaleźć czas na czytanie?

Być może niektórzy zastanawiają się nad tym, w jaki sposób można znaleźć czas na książki. Nie ulega wątpliwości, że żyjemy w pośpiechu i zwyczajnie niekiedy trudno jest znaleźć na pewne rzeczy czas.

Jest to kwestia, w przypadku której niełatwo o dobrą radę. Niemniej jednak nie oznacza to tego, że nie należy zostawić rzeczywistość taką, jaka jest. Czy nie jest przypadkiem tak, że czasem koncentrujemy się na rzeczach, które są bez znaczenia? Tym samym dobrze jest zastanowić się nad swoimi priorytetami. Być może priorytety ustalone są w sposób niewłaściwy.

Zagłębienie się w świat literacki

Często mamy okazję usłyszeć o tym, że dzieci poświęcają zbyt dużo czasu na świat wirtualny. Można wręcz usłyszeć, że świat ten pochłania najmłodszych. Mowa o tym, ponieważ w przypadku literatury mamy do czynienia z odwrotną sytuacją. Dobrze by było, aby dać się pochłonąć tej rzeczywistości, która na nas wszystkich czeka. Warto również mieć świadomość tego, że możemy liczyć dosłownie na wszystko. Naturalnie wypadałoby jednak wiedzieć, czego należy się spodziewać. Zresztą weźmy sobie pod uwagę rodzaje literackie.

Rodzajami literackimi uznaje się sposób klasyfikacji dzieł literackich. Epoka, w której powstał utwór, nie ma znaczenia. Warto też zapamiętać, że rodzaj literacki nie jest tym samym, co gatunek (choć niektórzy mogą mieć w tej kwestii inne zdanie). Pierwsze pojęcie można określić jako nadrzędne wobec drugiego. Oczywiście nie możemy też zapomnieć o najważniejszym, czyli tym, że mamy podział na lirykę, epikę i dramat.

Wypadałoby też wiedzieć, w jaki sposób dzielą się dostępne dzieła. W przypadku liryki możemy mówić o utworach poetyckich, których wyróżnikiem jest rytmiczność i metaforyczność języka. Epika to utwór przedstawiony w ramach opowieści narracyjnej. Z kolei przy dramacie możemy wyróżnić dialogi i didaskalia (teksty poboczne). Naturalnie to w dalszym ciągu jest dość skrótowe przedstawienie rzeczywistości. Wystarczy powiedzieć, że lirykę możemy podzielić na anakreontyk, balladę, elegię, epigramat, epitafium, fraszkę, hymn, odę, pieśń, psalm, sielankę i tren. W przypadku liryki możemy wyróżnić aż 12 gatunków literackich!