Kochamy książki!

Kochamy książki i nie tylko!

Literatura

Rodzaje literackie

Często mówi się o tym, że nie czytamy książek. Trudno z tym polemizować, ale warto spojrzeć na sytuację nieco dokładniej. Weźmy sobie pod uwagę rodzaje literackie. Czy ludzie wiedzą, z czym mamy do czynienia?

Poszukiwanie czegoś odpowiedniego

Być może często jest tak, że ludziom brakuje odpowiedniej literatury. Można to zrozumieć, ale też wypada wiedzieć, czego należy szukać. W ten sposób dochodzimy właśnie do rodzajów literackich. Warto mieć na uwadze, że rodzaje literackie to nic innego jak sposób klasyfikacji dzieł. Propozycji jest sporo i tym samym dobrze mieć wszystko uszeregowane. Istotne jest też to, że rodzaj literacki dla wielu osób może kojarzyć się z gatunkiem literackim. Jest to zrozumiałe, ponieważ można zetknąć się, z tym że ktoś używa tych określeń zmiennie. Niemniej jednak nie oznacza to tego, że mowa o czymś, co jest właściwe. Rodzaj literacki nie jest tym samym, co gatunek.

Jakie mamy rodzaje literackie?

Rodzaje literackie dzielą się na lirykę, epikę i dramat. W przypadku liryki możemy mówić o utworach poetyckich, których wyróżnikiem jest rytmiczność i metaforyczność języka. Epika to nic innego jak utwór przedstawiony w ramach opowieści narracyjnej. Z kolei dramat to wypowiedź w postaci dialogów i didaskaliów. Oczywiście można też spojrzeć na to wszystko jeszcze bardziej szczegółowo. W tekstach lirycznych mamy przedstawianie uczuć i stanów psychicznych. Główna forma podawcza to monolog. Kompozycja utworu nie opiera się na akcjach i związkach przyczynowo-skutkowych. Epikę można sprowadzić do nadrzędnej formy opowiadania. Z kolei przy dramacie formą podawczą jest dialog. Warto też pamiętać, że tego typu utwory przeznaczone są do wystawiania na scenie.

Literatura ma różne odcienie

To pokazuje, że literatura to coś, co tak naprawdę trudno zawrzeć w jakichś określonych ramach. Możemy liczyć dosłownie na wszystko. Oczywiście pod warunkiem, że zdajemy sobie sprawę z tego, czego należy szukać. Dobrze jeszcze spojrzeć na okoliczności pod kątem nabycia książek. Jeżeli kogoś interesują książki (jakiekolwiek), nie powinno to stanowić najmniejszego problemu. Wystarczy rozejrzeć się wokół. Znalezienie biblioteki wydaje się naprawdę prostym zadaniem. Dobrze też pamiętać o możliwościach, jakie daje internet. Książkę można w końcu też zamówić. Nie sposób też nie wspomnieć o pożyczaniu książek od rodziny czy znajomych. Rozpoczęcie czytania jest znacznie prostsze, niż wielu osobom może się wydawać. Na dobrą sprawę trzeba tylko chcieć. Jeżeli są chęci, wszelkie problemy nie powinny stanowić kłopotu.